Showing Your Dandie

 

SDDTC Championship Show

Stoneleigh Park, 22nd September 2019. Judge: Mr Mark Ord (Marnadee).

banner

Dog CC & BIS Deacon & Hill’s Ch./Am GCh. Pennywise On The Road Again Winners photo
Reserve Dog CC Booth’s Ch. Borderstone Kingman for Lannia
Bitch CC Milton’s Ch. Hawkesmill Jenny for Wilmit
Reserve Bitch CC Russell’s Ch/Aus Ch. Jollygaze Hopeless Romantic for Hawkesmill
Best Puppy Jacka-Slater’s Partoncourt Show Me Heaven
Best Veteran Russell’s Ch/Aus Ch. Jollygaze Hopeless Romantic for Hawkesmill

Minor Puppy Dog 1st: Shore’s Swanwillow The Skipper Swanwillow The Skipper
2nd: Deegan’s Deegandan Keeping Faith Deegandan Keeping Faith
3rd: Powis & Wallen’s Siwop Little Loki Boy Siwop Little Loki Boy
Res: Kerle’s Puddockswell Hoodwink Puddockswell Hoodwink

Puppy Dog 1st: Nicholson & Ness’s Viking via Calmarlin Viking via Calmarlin
2nd: Davies’s Busgrove Mikey Busgrove Mikey

Junior Dog 1st: Sutton & Desfontaines’s Cofgodas Northern Spy Cofgodas Northern Spy
2nd: Webber’s Lilyphanie Great Showman Lilyphanie Great Showman
3rd: Davies’s Busgrove Mikey Busgrove Mikey

Graduate Dog 1st: Greening’s Cassencarrie Bertie Gee Cassencarrie Bertie Gee

Postgraduate Dog 1st: Rayner’s Reidswire Border Battlecry to Rubegud Reidswire Border Battlecry to Rubegud

Limit Dog 1st: Bell’s Reidswire Lord O’Liddesdale Reidswire Lord O'Liddesdale
2nd: Deegan’s Dainty Dandies King Of My Castle Dainty Dandies King Of My Castle

Open Dog 1st: Booth’s Ch. Borderstone Kingman for Lannia Borderstone Kingman for Lannia
2nd: Drake’s Tollcross Tartan Tavish Tollcross Tartan Tavish

Champion Dog 1st: Deacon & Hill’s Ch./Am GCh. Pennywise On The Road Again Pennywise On The Road Again
2nd: Booth’s Ch. Borderstone Kingman for Lannia Borderstone Kingman for Lannia
3rd: Tinsley’s Xoranda Secret Ron Day View to Cloverwood Xoranda Secret Ron Day View to Cloverwood
Res: Milliner’s Ire Ch. Xenon z Roxburku Sun at Millerim Xenon z Roxburku Sun at Millerim

Veteran Dog 1st: Deacon’s Ch. Cassencarrie I Kid You Not Cassencarrie I Kid You Not
2nd: Edwards’s Cloverwood Midnight Blue Cloverwood Midnight Blue
3rd: Milliner’s Ire Ch. Xenon z Roxburku Sun at Millerim Xenon z Roxburku Sun at Millerim
Res: Worster’s Cloverwood After Midnight Cloverwood After Midnight

Minor Puppy Bitch 1st: Jacka-Slater’s Partoncourt Show Me Heaven Partoncourt Show Me Heaven
2nd: Shore’s Swanwillow Sienneh Swanwillow Sienneh
3rd: Powis & Wallen’s Siwop Harlequin Rose Siwop Harlequin Rose

Puppy Bitch 1st: McGuinness’s Diamondandie Black Diamond Diamondandie Black Diamond

Junior Bitch 1st: Tinsley’s Cloverwood Cressida Cloverwood Cressida
2nd: Allan’s Cloverwood Saffron avec Clairmorin Cloverwood Saffron avec Clairmorin
3rd: McGuinness’s Diamondandie Blue Sapphire Diamondandie Blue Sapphire
Res: Wilson’s Morawelon Cader Idris Morawelon Cader Idris

Graduate Bitch 1st: Deegan’s Dariant I’Bastet of Deegandan Dariant I'Bastet of Deegandan
2nd: Bell’s Dryfevalley Gala Dryfevalley Gala
3rd: Nicholson & Ness’s Lady Gloria of Trebarret at Calmarlin Lady Gloria of Trebarret at Calmarlin
Res: Macdonald’s Hawkesmill Katrina Hawkesmill Katrina

Postgraduate Bitch 1st: Allenby’s Wilmit Mildred Potter for Diddimont Wilmit Mildred Potter for Diddimont
2nd: Jackman’s Dryfevalley Golden Lullaby Dryfevalley Golden Lullaby

Open Bitch 1st: Rolland’s Dandiroyal Cream Tea Dandiroyal Cream Tea
2nd: France’s Miss Sophie di Luna Caprese at Torbrae Miss Sophie di Luna Caprese at Torbrae
3rd: Milliner’s Dandiroyal Ferrywiggle at Millerim Dandiroyal Ferrywiggle at Millerim

Champion Bitch 1st: Milton’s Ch. Hawkesmill Jenny for Wilmit Hawkesmill Jenny for Wilmit
2nd: Rolland’s Ch. Dandiroyal Cotswold Dream Dandiroyal Cotswold Dream

Veteran Bitch 1st: Russell’s Ch/Aus Ch. Jollygaze Hopeless Romantic for Hawkesmill Jollygaze Hopeless Romantic for Hawkesmill
2nd: Bell’s Kirkhalin Mystic Prudence from Reidswire Kirkhalin Mystic Prudence from Reidswire
3rd: Milliner’s Millerim Rubis Jeudi Millerim Rubis Jeudi